Сьогодні, 17 листопада, відзначається всесвітній день боротьби проти ХОЗЛ
Що ж це таке?
Хронічні обструктивні захворювання легень (ХОЗЛ) – повільно прогресуюча патологія дихальних шляхів, яка викликає значне погіршення функції легень. Типовими симптомами хвороби є кашель, виділення мокротиння (слизу) та проблеми з диханням (задишка).
Задишка (проблеми з диханням), яка є основним симптомом ХОЗЛ, має стійкий та прогресуючий характер і серйозно впливає на якість життя пацієнтів. В найбільш серйозних випадках симптоми ускладнюють життя пацієнтові настільки, що унеможливлюють виконання найпростіших побутових дій – таких, як умивання та одягання.
Переважну групу ризику по виникненню ХОЗЛ складають особи, які мають шкідливу звичку у вигляді куріння, причому тяжкість перебігу захворювання напряму залежить від тривалості і кількості «пачка-років». Особи, які мають підвищену чутливість дихальних шляхів навіть за умови повної відсутності клінічних проявів бронхіальної астми, більш схильні до розвитку ХОЗЛ.
Одночасно з ураженням легенів ХОЗЛ зумовлює розвиток значних позалегеневих системних проявів, супутніх захворювань, які можуть обтяжувати перебіг основної хвороби.
Для первинного скринінгу ХОЗЛ слід використовувати п’ять питань:
- Вам більше 40 років?
- Ви курите?
- Вас турбує кашель зранку?
- Ви відкашлюєте мокротиння?
- Вас турбує задишка?
Якщо отримано три і більше позитивних відповіді, то в пацієнта високий ризик виникнення ХОЗЛ.
Рентгенологічне дослідження не показує патологічних змін у легенях пацієнтів з легким ступенем хронічних обструктивних захворювань. Тому, найінформативнішим показником для оцінки існуючої обструкції, ступеня важкості та прогресування ХОЗЛ є спірографічне дослідження функції зовнішнього дихання.
Своєчасна діагностика і правильне лікування дають змогу сповільнити розвиток хвороби.
Повністю вилікувати ХОЗЛ неможливо, тому слід ужити всіх заходів, аби попередити цю недугу:
- Повна відмова від паління тютюну та уникнення пасивного куріння;
- Уникати контакту з забрудненим повітрям (як атмосферним, так і у приміщеннях);
- Щеплення від грипу та пневмококової інфекції (особливо у віці після 65 років і за наявності важких супутніх патологій, наприклад, захворювань серця);
- Дотримання здорового способу життя.