Сьогодні, 17 листопада, відзначається всесвітній день боротьби проти ХОЗЛ

Що ж це таке?

Хронічні обструктивні захворювання легень (ХОЗЛ) – повільно прогресуюча патологія дихальних шляхів, яка викликає значне погіршення функції легень. Типовими симптомами хвороби є кашель, виділення мокротиння (слизу) та проблеми з диханням (задишка).

Задишка (проблеми з диханням), яка є основним симптомом ХОЗЛ, має стійкий та прогресуючий характер і серйозно впливає на якість життя пацієнтів. В найбільш серйозних випадках симптоми ускладнюють життя пацієнтові настільки, що унеможливлюють виконання найпростіших побутових дій –  таких, як умивання та одягання.

Переважну групу ризику по виникненню ХОЗЛ складають особи, які мають шкідливу звичку у вигляді куріння, причому тяжкість перебігу захворювання напряму залежить від тривалості і кількості «пачка-років». Особи, які мають підвищену чутливість дихальних шляхів навіть за умови повної відсутності клінічних проявів бронхіальної астми, більш схильні до розвитку ХОЗЛ.

Одночасно з ураженням легенів ХОЗЛ зумовлює розвиток значних позалегеневих системних проявів, супутніх захворювань, які можуть обтяжувати перебіг основної хвороби.

Для первинного скринінгу ХОЗЛ слід використовувати п’ять питань:

  • Вам більше 40 років?
  • Ви курите?
  • Вас турбує кашель зранку?
  • Ви відкашлюєте мокротиння?
  • Вас турбує задишка?

Якщо отримано три і більше позитивних відповіді, то в пацієнта високий ризик виникнення ХОЗЛ.

Рентгенологічне дослідження не показує патологічних змін у легенях пацієнтів з легким ступенем хронічних обструктивних захворювань. Тому, найінформативнішим показником для оцінки існуючої обструкції, ступеня важкості та прогресування ХОЗЛ є спірографічне дослідження функції зовнішнього дихання. 

 Своєчасна діагностика і правильне лікування дають змогу сповільнити розвиток хвороби.  

 Повністю вилікувати ХОЗЛ неможливо, тому слід ужити всіх заходів, аби попередити цю недугу:

  • Повна відмова від паління тютюну та уникнення пасивного куріння;
  • Уникати контакту з забрудненим повітрям (як атмосферним, так і у приміщеннях);
  • Щеплення від грипу та пневмококової інфекції (особливо у віці після 65 років і за наявності важких супутніх патологій, наприклад, захворювань серця);
  • Дотримання здорового способу життя.