СЬОГОДНІ 04 ЛЮТОГО ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З РАКОВИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ

Рак — захворювання, яке викликане змінами в нормальних клітинах організму. Ці зміни призводять до аномального неконтрольованого росту клітин з утворенням пухлини. Без адекватного лікування пухлини можуть збільшуватися та розповсюджуватися в навколишні тканини або в інші частини тіла через кровоносну та лімфатичну системи. Порушення функцій організму при цьому захворюванні можуть бути фатальними.

В 2000 році на Всесвітньому саміті з боротьби проти раку в Парижі для об’єднання зусиль міжнародного співтовариства в протидії онкологічним хворобам було вирішено оголосити 4 лютого Всесвітнім днем боротьби з раковими захворюваннями.

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З РАКОВИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ В ІСТОРІЇ

1863 Рудольф Вірхов встановив зв’язок між запальними процесами та раком. Також він вперше застосував термін «лейкемія» та описав це захворювання.

1903 Вперше застосовано променеву терапію для лікування раку шкіри.

1950 Доведено вплив паління на виникнення раку органів дихання.

1958 Введення до лікування ракових захворювань комбінованої хіміотерапії.

1964 Досліджено вплив вірусу Епштейна-Барра на розвиток лімфоми та деякі інші види раку.

2010 Створено вакцину від раку простати з використанням власних клітин пацієнта. Це поки що перша терапевтична вакцина від раку.

ЧАСТІ ПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ ПРО ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З РАКОВИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ

Які найпоширеніші причини виникнення захворювань на рак?

До таких причин відносять паління, надлишкову вагу, часте вживання алкоголю, незбалансований раціон харчування, недостатню рухову активність. Останнім часом найбільш значущим ризиком захворіти вважають вік, старший за 50 років.

Чому ризик ракових захворювань підвищується з віком?

Чим довше живе людина, тим більше часу є для генетичних змін та мутацій в клітинах. До того ж з роками накопичується  ефект від взаємодії організму з різними канцерогенами.

Чи можна вважати захворювання на рак спадковими? 

Генетичні особливості впливають на виникнення онкологічного захворювання. Людина може успадкувати від батьків схильність до певного типу таких захворювань. Від 5 до 10% випадків раку вчені відносять саме до спадкових причин.

Які існують види лікування ракових захворювань?

Це хіміотерапія, гормональна терапія, імунотерапія, променева терапія, трансплантація стовбурових клітин, таргентна терапія, хірургічне лікування.

Чи можуть віруси викликати захворювання на рак?

Так, деякі види раку пов’язують з вірусами. Вважається, що рак печінки можуть спричиняти віруси гепатиту В та С, а лімфоми пов’язують з вірусом Епштейна-Барра.

Важливість Всесвітнього дня боротьби з раковими захворюваннями в тому, що він підвищує обізнаність та розуміння цієї проблеми, розвіює міфи щодо раку, а значить, зменшує страх перед цим захворюванням. З 2019 по 2021 роки ця подія проходить під гаслом «Я є і буду», що означає відмову від сприйняття онкологічного діагнозу як смертного вироку й участі кожного в справі подолання цієї хвороби.

Previous Article
Next Article