У Всесвітній день здоров’я поговоримо про те як його зберегти

Здоров’я починається з піклування про себе. Хворобам треба активно запобігати, а не сподіватися на успішне лікування.

1. Харчування

Понад 38% українців помирає через хвороби, пов’язані з харчуванням: ішемічну хворобу серця, інсульти та гіпертензію. Дослідження показують, що нашому раціону бракує цільнозернових злаків, фруктів, горіхів і насіння, омега-3 жирних кислот та морепродуктів, зате є надлишок солі.

Правильний раціон –це ключ до запобігання багатьох хвороб.

2.Куріння

Майже 40% українців, і 9% українок курять. Активне та пасивне куріння є головною причиною хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ). Куріння збільшує запальний фон та схильність до тромбоутворення, та на 50% збільшує загальну передчасну смертність, і на 60% — смертність від раку.

3.Алкоголь

Споживання, а тим більше зловживання алкоголем, пов’язані з більшою схильністю до раку печінки, підшлункової залози, деменції.

4.Контроль ваги

Зараз не про примарні еталони краси. На жаль, часто наша вага є наслідком сукупного впливу генетики, культури харчування в родині, вимушеного способу життя, психічного стану та гормональних порушень. Тому так важко її нормалізувати, але варто цього прагнути.

Але люди із ожирінням мають на 180% більший ризик раку підшлункової залози, воно збільшує ризик апное (зупинки дихання уві сні), хвороб нирок, серцево-судинних хвороб та діабету. Ожиріння і депресія взаємопов’язані.

Вісцеральний, тобто внутрішній жир — одна із головних причин серцево-судинних хвороб, хронічного запалення та еректильної дисфункції. 

Контролювати вагу допоможуть сімейний лікар, здоровий раціон, повноцінний сон, фізична активність, відсутність алкоголю, та турбота про психічне здоров’я.

5.Обстеження сімейного лікаря

Саме сімейний лікар поміряє вам тиск, окружність талії, порадить зробити щеплення від дифтерії і правцю, якщо настав його час, спрямує на потрібні аналізи і кардіограму, пропише модель лікування, в тому числі антибіотиками, і направить, за потреби, до фахівця спеціалізованої ланки. Ці послуги є безоплатними.

6.Фізичні навантаження

Яке би хронічне захворювання чи навіть психічний розлад ми не розглянули, у рекомендаціях буде “збільшість фізичні навантаження”. Зокрема, біг чи ходьба в темпі — це зниження рівня холестеролу, збільшення серцевого викиду, відновлення балансу між симпатичною і парасимпатичною нервовими системами, активація нейрогенезу і профілактика деменції і депресії. Силові вправи потрібні для запобігання остеопорозу, схуднення, терапії ревматоїдного артриту і остеоартриту.

Планки потрібні для зміценення м’язів тулубу, сідниць і рук. Розтягнення роблять суглоби більш рухливими, м’язи та сухожилля — еластичними і міцними та допомагають при болю в шиї, спині чи суглобах. Командні види спорту тренують швидкість реакції, координацію рухів та сприяють почуттю поєднаності. 

Загалом все працює в комплексі, будьте фізично активними, намагайтеся правильно харчуватися, відмовтесь від шкідливих звичок, відвідуйте хоча б раз на рік свого сімейного лікаря і все буде добре зі здоров’ям.

Previous Article
Next Article