Стрес – один із причин більшості захворювань, серед яких хвороби серця і цукровий діабет.
Одна із серйозних проблем сучасного суспільства – це стрес. Саме він є одним із основних чинників, які викликають 86% захворювань.
Вченими доведено: не надто сильні стреси нерідко мобілізують усі наші резерви і допомагають досягти результату, швидко вирішити завдання. Однак, якщо стрес дуже сильний і затягується в часі, організм починає працювати на знос, страждає нервова система, знижується імунітет. Найпоширеніші захворювання, викликані стресом, – це хвороби серця і щитовидної залози, цукровий діабет, псоріаз, виразкова хвороба, гіпертонія, бронхіальна астма, ревматоїдний артрит, ожиріння, екзема, депресія тощо.
У широкий науковий контекст термін “стрес” уперше ввів у медицину канадський фізіолог Ганс Сельє (János Selye) в 1946 році. Наприкінці 1970-х років психіатри Томас Голмс і Річард Рей (Thomas Holmes & Richard Rahe), провівши масштабне дослідження різноманітних стресорів, створили унікальну таблицю стресогенності життєвих подій.
Шкала стресів Голмса і Рея:
100 – Смерть чоловіка або дружини
73 – Розлучення
63 – Смерть близького члена сім’ї
53 – Особиста травма або хвороба
50 – Одруження
47 – Звільнення з роботи
45 – Примирення з чоловіком або дружиною
40 – Вагітність
39 – Сексуальні ускладнення
39 – Зміна робочого статусу
38 – Зміна фінансового статусу
37 – Смерть близького друга
36 – Зміна профілю роботи
35 – Зміна кількості конфліктів із чоловіком або дружиною
31 – Значна позика або заставна
30 – Наближення виплати позики або заставної
29 – Зміна обов’язків на роботі
29 – Син або дочка покидають дім
29 – Конфлікти зі своїми родичами або дружини/чоловіка
26 – Видатне особисте досягнення
26 – Чоловік починає або перестає працювати
26 – Початок або закінчення школи
25 – Зміна умов життя
24 – Зміна життєвих звичок
23 – Неприємності з начальством
20 – Зміна часу або умов праці
20 – Зміна місця проживання
19 – Зміна звичок відпочинку
19 – Зміна релігійних звичок
18 – Зміна соціальних звичок
15 – Зміна кількості сімейних свят
15 – Зміна звичок у їжі
13 – Відпустка
13 – Різдво
Кожен член суспільства тією чи іншою мірою переживає стрес. Отже, за якими принципами, симптомами і реакціями організму можна визначити, що ви перебуваєте під впливом стресу?
Ось вісім головних ознак:
Ознака №1: Головний біль, запаморочення, втрата концентрації
Людина не може сконцентруватися на тому мінімальному обсязі інформації, яку він отримує протягом дня. Наприклад, не може вдумливо прочитати статтю, запам’ятати, що було в новинах. Під впливом стресу мозку важко зосередитися на чому-небудь, крім джерела стресу. Як результат – розумова діяльність сповільнюється, навіть прості завдання вирішуються довго і важко. Мова сумбурна, нелогічна, з великою кількістю повторюваних слів.
Ознака №2: Алергічні реакції, свербіж шкіри
Стрес підсилює алергічні реакції і запальні процеси, що призводить до виникнення висипань, прищиків, появі свербежу та подразнень. Американськими вченими доведено, що гормональні зміни в організмі, викликані стресом, стимулюють вироблення імуноглобуліну E, який, свою чергою, призводить до загострення алергічних реакцій усіх органів і систем. На думку японських вчених, тривога, переживання, психологічна напруга сприяє виникненнютаких захворювань шкіри як дерматит, екзема, псоріаз.
Ознака №3: Проблеми з травленням
Під впливом стресу можуть з’являтися проблеми із шлунково-кишковим трактом. Нерідко виникає застій їжі у верхніх його відділах.
Ознака №4: Нудота
На тлі великого стресу може виникати нудота і розлад системи травлення.
Ознака №5: Проблеми в сімейному житті
На тлі стресу можливе виникнення проблем в сімейному житті як психологічного, так і сексуального характеру.
Ознака №6: Проблеми з координацією рухів
Коли ви помічаєте, що не завжди можете точно виконати рух, при швидкій ходьбі у вас паморочиться голова і порушується координація – це означає, що під впливом стресу (або інших чинників) погіршилася діяльність центральної нервової системи. Порушення координації рухів – серйозний синдром, помітивши який, слід терміново звернутися до лікаря.
Ознака №7: Тяга до солодкого
Стрес призводить до того, що людина змінює свої вподобання в їжі. Вчені стверджують, що стрес провокує збільшення тяги до солодощів. Особливо помітний цей симптом у жінок.
Ознака №8: Погіршення якості сну, безсоння
Через стрес люди частіше прокидаються ночами, перериваючи свій сон і провокуючи кошмари. Фахівці з George Institute for Global Health в Сіднеї проаналізували режим сну більш, ніж у 20 тисяч осіб, і виявили у респондентів, що недосипають, тривожність, депресію та інші емоційні розлади. Для сучасної дорослої людини мінімальна норма сну на добу – 6 годин. Під час сну відбувається відновлення психоемоційного стану організму. Якщо ж людина спить менше 6 годин, то повноцінного відновлення не відбувається. При нестачі сну психологічні проблеми накопичуються, і протягом наступних робочих днів у людини проявляється цілий “букет” так званих синдромів недосипання. Із недосипанням також пов’язують виникнення серцево-судинних захворювань, ожиріння і розладів нервової системи.