Втома це:
- відчуття знесилення, коли людина відчуває, що не в змозі належним чином продовжувати роботу;
- послаблення і відволікання уваги, зниження здатності концентрувати увагу;
- погіршення запам’ятовування інформації;
- сповільненні процесів мислення, втрата глибини і критичності мислення;
- зниження інтересу до роботи;
- підвищена дратівливість;
- сонливість;
- негативні реакції з боку серцево-судинної системи: підвищення рівня артеріального тиску та частоти пульсу.
Як подолати втому?
Намагайтесь раціонально розподіляти час активності та відпочинку. Розподіляйте завдання за важливістю та терміновістю виконання. Робіть нетривалі, бажано активні перерви, наприклад, можна вийти на свіже повітря та пройтися пішки хвилин 15–20. Якщо ви займалися фізичною та важкою працею — у перервах на відпочинок переключайтесь на розумову діяльність.
Якщо ви постійно почуваєтеся втомленими, зверніть увагу на свій сон. Дорослим потрібно спати не менше 7 -8 годин на добу. Перед сном намагайтесь обмежити перегляд емоційно насичених телевізійних передач і соціальних мереж. Не перевіряйте електронну пошту і месенджери перед сном, відпочиньте від листувань.
Правильно організовуйте режим харчування відповідно до вікових потреб та енергозатрат. Здоров’я, працездатність, розумова та фізична активність дуже залежить від правильного та повноцінного харчування. Саме через їжу людина поповнює свої енергетичні запаси, а організм отримує речовини необхідні для нормального функціонування органів і систем.
Ведіть здоровий спосіб життя. Відмовтесь від шкідливих звичок і бережіть своє здоров’я.
Не забувайте рухатися. Будь-яка фізична активність — біг, ходьба, їзда на велосипеді — надасть заряд бадьорості й позитивних емоцій, а ще знизить гормон стресу –кортизол. Головне, щоб такі заняття були регулярними.
Надзвичайно великий вплив на здоров’я мають негативні емоції та душевні переживання. Намагайтесь розбудовувати взаємовідносини з людьми поруч в атмосфері доброзичливості, порядності, толерантності та співчуття. У будь-якій ситуації зберігайте оптимізм та почуття гумору.
На сьогодні немає ніякого спеціального медикаментозного лікування втоми, проте зміна поведінки неодмінно допоможе полегшити симптоми й подолати втому. Однак, якщо старання були марними і ваш стан здоров’я не поліпшився, зверніться по допомогу до фахівця. Можливо, причини поганого самопочуття криються глибше, а правильно та своєчасно поставлений діагноз сприятиме швидкому одужанню.