Ваша унікальна система психологічного захисту

Кожна людина унікальна і має застосовувати свою унікальну систему психологічного захисту та психологічного подолання у тих унікальних ситуаціях та обставинах, у яких вона є.
Інколи зовсім протилежні стратегії одній людині допомагають, іншій – лише заважають вистояти у нинішніх обʼєктивно складних обставинах
Не треба надто зловживати рекомендаціями.
 Якщо вам допомагає стратегія «жити сьогоднішнім днем» чи навіть «жити поточним моментом» – використовуйте її.
 Якщо вам допомагає стратегія «звʼязати себе значущими смислами з майбутнім» – використовуйте її.
 Якщо вам допомагає стратегія «триматись за свої досягнення в минулому, за свій досвід, уміння та знання» – використовуйте її.
 Якщо вам допомагає «розщеплення», за якого ви бачите те, що відбувається, неначе в кіно: значить зараз вашій психіці так легше справитись з важкою ситуацією, «обʼєднаєтесь» пізніше.
 Якщо ж вам допомагає «повне усвідомлення», з фіксацією усіх ніби й неважливих деталей, хай буде: таким чином ваші переживання ніби розчиняються у чомусь більшому і стають менш болючими.
Насправді таких «якщо» набагато більше і це нормально.
Ситуації, на які нам зараз доводиться реагувати, також багато. Ми стаємо свідками не лише руйнації, зміни звичного способу життя, зменшення рівня комфорту, але й розкриття величезного потенціалу людей, з якими живемо в одній країні або навіть у своєму районі, шаленої взаємопідтримки.
Психологічна компетенція, яку зараз варто в собі розвивати: це здатність керувати власною увагою.
Важливо, на чому ми дозволяємо їй зупинитись довше. Щоб зневірення і тривога про майбутнє не зруйнувала ваші плани і повністю не здолала вас, змініть свій фокус уваги, концетруйтесь на речах та діях, які знаходяться в зоні вашого особистого контролю та допомагають вам вижити.
ОСОБИСТІСТЬ як субʼєкт волі, субʼєкт активних дій, субʼєкт вибору завжди більша і сильніша за будь-які ролі, обставини та події.
Тому наша задача залишатися сильними, зберегти гідність і цілістність, навіть тоді, коли наша особистісна периферія зазнає потрясінь і ударів. Все буде 

Стоїмо, тримаємось, переможемо 

Автор: Людмила Крупельницька 

Previous Article
Next Article