Реформа охорони здоров’я в дії – зміни лише на благо

Витяжка з статті щодо медичної реформи в газеті “Нова Доба”

Валентина Андрон, головний лікар КЗ «Канівський центр первинної медико-санітарної допомоги»:

− Вважаю, що насамперед потрібно довести до логічного завершення реформування першого рівня, розмежувати фінансування, а також зробити центри первинної медико-санітарної допомоги дієздатними, бо ж на сьогодні вони ще дуже слабо функціонують. У них немає відповідної нормативної бази, щоб вони могли працювати самостійно. Також, гадаю, що запланований так званий «вільний вибір лікаря» має бути якось вмотивований: якщо люди справді вибрали саме цього лікаря, він повинен відповідно отримати більше грошей. А нині лікарі отримують усі однакові оклади хоча в 2014 році була спроба встановити їм надбавки за кількісні показники наданої медичної допомоги, шляхом укладання договорів між лікарями загальної практики-сімейної практики та пацієнтами.
Центри первинної медико-санітарної допомоги – це структура, яка має свої функції, відповідальність. Наше головне завдання – працювати на профілактику. А коли лікар працює самостійно, його не цікавлять пільгові категорії населення та люди з хронічними захворюваннями, тому що вони складні й малоперспективні. Центри якраз роблять усе це: піклуються про найбільш вразливі та найменш захищені категорії. Тому ідея щодо розділення на госпітальні округи і створення центрів первинної медико-санітарної допомоги мені імпонує.

На мою думку, так і має бути, щоб лікарня інтенсивного лікування виконувала свої функції, була відповідно оснащена та з продуманою інфраструктурою, щоб не було перевантаження. Ці заклади мають бути готовими до того, щоб обслуговувати усю ввірену їм кількість населення. Наприклад, черкаський округ налічує близько 550 тисяч мешканців, тому потрібно налагодити цю мережу, прорахувати відстані, щоб люди залишилися задоволені від змін. А будь-яка реформа завжди викликає протест і хвилі невдоволення, роздуваючи проблему, якої немає.

От у містах, до прикладу, лише створюватимуть такі центри первинної медико-санітарної допомоги, як наш, що уже 3 роки функціонує і надає первинну допомогу на віддалені села. Містяни ж звикли до інших послуг, але з досвіду можу сказати, що пересічним черкащанам насправді байдуже, як ми між собою поділилися і хто кого фінансує. Люди хочуть отримувати якісні послуги. А наше завдання лише покращити надання цих послуг.