Доступні ліки

З 1 січня 2025 року набув чинності додатковий Перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою “Доступні ліки”. У перші дні лікарі виписали за новими напрямами 711 е-рецептів, вісім – уже погашені в аптеках, які мають договір із НСЗУ.

Додатковий перелік включає 52 нові торгові назви лікарських засобів за такими напрямами:

серцево-судинні та цереброваскулярні захворювання (комбінації);

для лікування болю та надання паліативної допомоги

для лікування хвороб ендокринної системи

для лікування метаболічних, аутоімунних та запальних захворювань

для лікування глаукоми

для лікування мігрені

для лікування захворювань у дітей

«Попри виклики війни, ми сформували власний, хоч і непростий, проте унікальний досвід, і не відмовилися від жодної цілі щодо розширення програми реімбурсації. У 2024 році програма «Доступні ліки» включала 589 торгових назв лікарських засобів та медвиробів. Цього року ми додали ще 52 препарати, враховуючи потреби наших людей та виклики військового часу.

Для людей із хронічними захворюваннями вкрай важливо вчасно отримувати необхідні медикаменти. Саме тому ми постійно працюємо над тим, щоб програма «Доступні ліки» охоплювала більше напрямків і була доступною кожному», – каже Наталія Гусак, голова НСЗУ.

Пацієнти можуть звернутися за електронним рецептом до сімейного лікаря, терапевта або педіатра.

Щоб отримати ліки за програмою реімбурсації “Доступні ліки” потрібно:

1. Звернутися до лікаря первинної медичної допомоги

Лікар випише електронний або паперовий рецепт на основі обстежень та діагнозу. В рецепті лікар вкаже міжнародну непатентовану назву препарату (МНН).

2. З рецептом можна звернутися в будь-яку аптеку, незалежно від місця реєстрації. Головна умова – наявність договору з НСЗУ. Впізнати таку аптеку можна за наліпкою “Доступні ліки”.

Пам’ятайте: термін дії рецепту становить 30 днів з дати виписування.

3. Покажіть рецепт працівнику аптеки. Аптекар запропонує наявні препарати, які містять потрібну діючу речовину. А також повідомить, який препарат повністю безоплатний, а за який потрібно доплатити. Вартість ліків аптеці відшкодує НСЗУ.

Знайти найближчу аптеку з договором із НСЗУ можна:

  • через дашборд на сайті НСЗУ: https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pharmacy-map. В меню зліва оберіть ваш населений пункт та потрібний напрямок програми реімбурсації.
  • через чат-бот «Спитай Гриця» https://t.me/SpytaiGrytsia_bot.
  • зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Наразі до програми входить понад 600 торгових назв лікарських засобів та медичних виробів. Розширення програми відбувається в межах урядової ініціативи “Зимова підтримка”. Ініціатива спрямована на покращення не лише фінансової, а й територіальної доступності. Мешканці сіл, прифронтових та віддалених територій можуть отримати ліки Укрпоштою чи в мобільних аптечних пунктах.

Програма реімбурсації “Доступні ліки” дозволяє українцям отримувати ліки проти найпоширеніших хронічних хвороб безоплатно або з частковою доплатою. За п‘ять років вона розширилася більш ніж удвічі та продовжує діяти в період воєнного стану. Загалом нею скористалися майже 5 мільйонів українців.

Повний перелік препаратів за їх міжнародними непатентованими назвами (МНН) доступний в постанові КМУ “Деякі питання доступності лікарських засобів, що підлягають реімбурсації у 2025 році”: https://cutt.ly/UeCcBMAp.

З 1 січня 2025 року набув чинності додатковий Перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою “Доступні ліки”, затверджений Постановою КМУ від 03 грудня 2024 року № 1380. Ознайомитися з Постановою можна за посиланням: https://cutt.ly/Ge0Ih9xv.

Для відпуску ліків за програмою реімбурсації аптечні заклади мають подати пропозицію про укладення договору із НСЗУ за відповідним напрямом.

Додатковий перелік включає 52 нові торгові назви лікарських засобів, зокрема 23 – комбіновані препарати.

Таким чином, програма реімбурсації розширилася за такими напрямами:

серцево-судинні та цереброваскулярні захворювання (комбінації);

для лікування болю та надання паліативної допомоги

для лікування хвороб ендокринної системи

для лікування метаболічних, аутоімунних та запальних захворювань

для лікування глаукоми

для лікування мігрені

для лікування захворювань у дітей

Звертаємо увагу, що в новий перелік увійшли торгові назви МНН “Метронідазол”, призначення якого, відповідно до постанови КМУ від 03.12.2024 № 1380 дозволяється лише дітям. На решту лікарських засобів вікові обмеження не застосовуються. Створення плану лікування для цієї програми є необов’язковим.

Разом із тим, перелік лікарських засобів і медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення станом 23 серпня 2024 року залишається чинним та продовжує діяти до чергового оновлення.

Закликаємо аптечні заклади не зволікати із поданням заяв про внесення змін до чинного договору у разі наявності договору, або подачею заяви про укладення договору із включенням до нього нової програми (в ЕСОЗ при подачі має назву “Постанова КМУ №1380 від 03.12.2024”).

 

З 1 січня 2025 року розширено Перелік лікарських засобів за програмою “Доступні ліки”

З початку року програма реімбурсації поповнилася 52 новими торговими назвами препаратів.

Нові напрями включають лікарські засоби для лікування:

  • серцево-судинних та цереброваскулярних захворювань (комбінації),
  • болю та паліативної допомоги,
  • хвороб ендокринної системи,
  • метаболічних, аутоімунних та запальних захворювань,
  • глаукоми,
  • мігрені,
  • дитячих захворювань.

Як отримати ліки за програмою:

  1. Зверніться до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра, який випише електронний або паперовий рецепт. У рецепті буде вказано міжнародну непатентовану назву препарату (МНН).
  2. Завітайте до аптеки, яка має договір із НСЗУ (аптеки з наліпкою “Доступні ліки”). Рецепт дійсний протягом 30 днів із моменту виписування.
  3. Аптекар запропонує доступні препарати, повідомивши, які з них безоплатні, а за які потрібно доплатити.

Як знайти аптеку з програмою “Доступні ліки”:

За допомогою дашборду на сайті НСЗУ: Посилання.

У чат-боті «Спитай Гриця»: Перейти.

Зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Особливості програми у 2025 році:

До програми входить понад 600 торгових назв ліків.

Ліки доступні мешканцям сіл, прифронтових і віддалених територій через Укрпошту та мобільні аптечні пункти.

Розширення програми відбувається в межах урядової ініціативи “Зимова підтримка”.

Програма реімбурсації “Доступні ліки” допомагає українцям отримувати препарати для лікування поширених хронічних захворювань безоплатно або з частковою доплатою. Вона охоплює майже 5 мільйонів українців та залишається доступною навіть у період воєнного стану.

Зверніться до свого лікаря щоб отримати рецепт на “Доступні ліки”.

Телефон для запису на прийом 0800-218-424.

 

 У програму “Доступні ліки” входять 486 лікарських засобів за такими напрямами: серцево-судинні захворювання; діабет ІІ типу; хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів; інсуліни; розлади поведінки і психіки та епілепсія; нецукровий діабет, хвороба Паркінсона, імуносупресивні препарати.

 Для того, щоб отримувати препарати за програмою «Доступні ліки» необхідно:

 Звернутись до відповідного лікаря (декларація не потрібна під час воєнного стану):

  • у разі серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу, бронхіальної астми – до сімейного лікаря, терапевта або педіатра;
  • для лікування розладів психіки та поведінки — до психіатра.
  • лікування епілепсії — до психіатра або невролога.
  • для лікування нецукрового або інсулінозалежного діабету — до ендокринолога.
  • при хворобі Паркінсона – до невролога.

За цими напрямами лікарі-спеціалісти створять план лікування для пацієнта в Електронній системі охорони здоров’я. Та випишуть перший рецепт. Наступні рецепти зможуть виписувати також лікарі первинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт або педіатр.

– імуносупресивні препарати – рецепт може створити лише трансплант-координатор.

 Отримати паперовий або е-рецепт. https://cutt.ly/f7pHDl6

 Знайти аптеку, яка відпускає ліки за програмою «Доступні ліки».

Нині 12 920 аптек відпускають ліки за програмою “Доступні ліки”. Зокрема, інсуліни – 11 446 аптек та аптечних пунктів, препарати при хворобі Паркінсона – 12 091, ліки при розладах психіки та поведінки – 12 251.

Знайти аптеку можна:

  • через дашборд на сайті НСЗ: https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pharmacy-map. На 2-й сторінці в меню зліва оберіть область або ваш населений пункт та потрібний напрямок програми реімбурсації.
  • зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.
  • через чат-бот «Спитай Гриця» https://t.me/SpytaiGrytsia_bot.

Отримати ліки в аптеці. Для цього покажіть рецепт працівнику аптеки

Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 14 лютого 2023 року

Електронна карта аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів («Доступні ліки»)